Buster Magnum / Yamaha F225B
245 000:- 2 271:-/månad
- Göteborg
- Bowrider
- Yamaha F225BETX, 2012
- Begagnad
- Aluminium
- Modellår: 2012
- 6,90 m x 2,40 m
- Motortyp: Utombordare
Om båten
Har du också drömt om en Buster Magnum en tid men inte tagit steget? Då kommer här chansen som kanske just du väntat på!
Buster Magnum är för de flesta en välkänd finsktillverkad aluminium båt som är i sin egen klass. Båten förknippas med enkelhet, gott om plats samt mycket bra sjöegenskaper.
Just denna modell är den III (tredje) generationen av Buster Magnum och den första som fick en riktig badplattform. Kombinationen av ett välbeprövat skrov som tillverkats i massvis av exemplar och en Yamaha F225 ger en fart resurs på upp emot 45-50 knop vilket i sin tur även resulterar i en bekväm marschfart på ca 30 knop.
Båten är ett brett användningsområde och är välanvänd och finns hos oss på Smögen Marin för att beskåda.
Vår auktoriserade Yamaha-verkstad gjorde 5-års service på motorn efter körd säsong 2022 där naturligtvis samtliga punkter i Yamahas gedigna serviceprogram har kontrollerats och bytts ut.
Utöver vanlig service byttes enligt intervall bland annat kamrem, impeller, termostat, tändstift, inre zinkanoder mm. Naturligtvis servades motorn efter körd säsong 2024 och vid det servicetillfället var motorns totala gångtid 847 timmar.
Denna båt är utrustad med: Akterkapell, Dynor, Targabåge, Fäste för elmotor (i fören), Garmin 7412xsv samt komplett förtöjningspaket.
Båten finns hos oss på Smögen Marin, Varmt välkommen!
[Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar i båtens beskrivning ovan]
Användning
- Passagerare8
Motorfakta
- MotorYamaha F225BETX
- Årsmodell, motor2012
- MotortypUtombordare
- Effekt (hk)225
- DrivmedelBensin
- Gångtimmar847
- Rek motor (hk)115 - 225
Utrustning
Karta
Finansiering
Vi hjälper dig gärna att finansiera båten.
- 245 000:-Kontantpris
- 2 271/månad*Månadskostnad
* Månadskostnaden beräknad på 120 mån, 20% kontant och 6.95 ränta.