Rhea 730 Timonier / Nanni T4-205
Ring!
- Göteborg
- Hyttbåt
- Nanni T4-205, 2021
- Begagnad
- Glasfiber
- Modellår: 2021
- 7,30 m x 3,00 m
- Motortyp: Inombordare
Om båten
Rhea 730 Timoner är i dagsläget den minsta modellen i den Franska tillverkarens Rhea Marines hytt-serie. Det retroinspererade walkaround-däcket är charmigt, lätt att underhålla och bidrar till en mycket trevlig båt med fin kvalité.
Denna anpassningsbara båt lämpar sig för all möjlig slags användning och i många av fallen har denna båtmodell som just denna båt en skräddarsydd utrustning. Bland fördelarna märks den utmärkta stabiliteten, möjligheten att lägga till på sandbankar och en låg bränsleförbrukning vid låga och medelhöga hastigheter. Andra starka sidor är volymen på den stora kajutan som även är utrustad med förvaringsutrymme, vindrutor i härdat glas, sidodörr och naturligtvis Rhea-finish.
Självklart hittar du rorkult ombord som kan användas i aktern av båten enligt klassiskt Rhea-manér.
Just den här båten är extra påkostad med steglösa Sidepowers (en i fören samt en i aktern) med Holding-funktion vilket underlättar otroligt samt exklusiva materialval och ett specialtillverkat Akterkapell med löstagbara sidor.
Just denna båt är köpt hos oss från start och har en bra och väl genomtänkt utrustning. Du hittar bland annat: Reling i trä, Garmin 1223xsv (med GT21-TH), Rostfria räcken i aktern, Lindragare LH200 med rostfritt fäste, Rostfritt Rensbord, Spöhållare på tak (rostfritt), Propellerkniv, 2x Sidepower (i för samt akter), Träinredning i hytt i lackad ek (Sittbänk, bord, kartbord samt kökstrinett), Färskvattensystem, Kylskåp, Dieselspis med värmelock, En fastmonterad bänk i trä på akterdäck, Elektrisk toalett med tank, Landströmspaket med frostvakt, Akterkapell med avtagbara sidor samt Flexiteak.
På motorn gjordes en service efter körd säsong 2024 och den totala gångtiden är 132 timmar.
Båten är en inkommande försäljning så tveka inte att höra av Er vid intresse.
Vi ser framemot Er intresseanmälan!
[Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar i båtens beskrivning ovan]
Användning
- Passagerare8
- KylskåpKylskåp
- WCEltoalett
Motorfakta
- MotorNanni T4-205
- Årsmodell, motor2021
- MotortypInombordare
- Effekt (hk)205
- DrivmedelDiesel
- KylningSötvatten
- Gångtimmar132
- Rek motor (hk)205 - 230